Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

Yenimahalle

:

PASAPORT

HİZMET STANDARTLARI TABLOSU

(PASAPORT)

 

 

SIRA NO

HİZMETİN ADI

BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER

HİZMETİN TAMAMLANMA SÜRESİ

1

UMUMA MAHSUS PASAPORT

* 2 Adet son 6 ayda çekilmiş Biyometrik Fotoğraf

*Nüfus Cüzdanı Aslı

*Varsa Daha Önceden Alınan Pasaport

*Pasaport Harç Bedeli (Bankaya Yatacak)

(Tahsil Edilmiştir Kaşesi olacak)

*Pasaport Cüzdan Bedeli (Bankaya Yatacak)

(Tahsil Edilmiştir Kaşesi Olacak)

 

15 DAKİKA

2

GİRİŞ-ÇIKIŞ BELGESİ

*Nüfus Cüzdanı Aslı

*Dilekçe veya Resmi Yazı (Üst Yazı)

30

DAKİKA

3

PROTOKOL BELGESİ

*Nüfus Cüzdanı Aslı

*Dilekçe veya Resmi Yazı (Üst Yazı)

30

DAKİKA


 

 

 
*İlçe Emniyet Müdürlüğümüzce sadece Umuma Mahsus Pasaport Müracaatı alınmaktadır.( Hususi ve Hizmet Damgalı pasaport işlemleri İl Emniyet Müdürlüğünce yapılmaktadır.)

*Pasaport müracaatında bulunacak vatandaşların www.epasaport.gov.tr  adresinden randevu almaları gerekmektedir.

*şahsın önceden almış olduğu hizmet damgalı (gri renkli) pasaportunun geçerlilik süresi var ise kurumuna teslim ederek teslim ettiğine dair imzayı , süresi bulunmuyor ve birimine teslim etmedi ise pasaportu yanında getirmek zorundadır.

* EGM Genelge No: 27 :Milli Eğitim bakanlığına bağlı resmi/özel örgün ve yaygın eğitim-öğretim kurumlarında öğrenim gören ve örgün öğretim için E-Okul ; yaygın öğretim için ise kendi sistemlerinde aktif öğrenci durumunda bulunup “25” yaşını doldurmamış olan ve kendilerine okul/kurumları tarafından öğrenci belgesi verilenler öğrenci olarak kabul edilir.( Anaokulu, aday çırak ve çırak öğrenciler dahil)

*Öğrenci olarak pasaport alanlar harç bedelinden muaf olduklarından sadece pasaport defter bedeli yatıracaktır.

*Reşit olmayan öğrencilere beş yıl

*Reşit olan öğrencilere ise 25 yaşının ikmaline kadar pasaport verilecektir.

*Öğrencilerin öğrenim gördükleri kurumlarından getirecekleri ıslak imzalı, E- imzalı veya E-Devlet kapısı üzerinden alınan 60 günü geçmemiş öğrenci belgeleri kabul edilmektedir.

*18 yaş altı çocuklar ile ilgili işlemlerde anne, baba ve çocuğun nüfus cüzdanı asılları ile birlikte müracaat esnasında hazır bulunmaları gerekmektedir. Anne veya babanın birisinin gelememesi durumunda gelemeyen veli için noterden muvafakatname alınıp aslının getirilmesi

*Anne ve babanın ikisinin de gelememesi durumunda anne ve baba için noterden muvafakatname  alınması ve çocuğun işlemlerini yaptırmak üzere görevlendirilecek bir kişi için noterden vekaletname alarak asılları ile birlikte gelmesi gerekmektedir.

*Anne veya babanın yurt dışında olması durumunda konsolosluktan alacakları muvafakatnamenin aslını göndermesi veya konsolosluğun faksından başvuru yapacakları birimin faksına fakslamaları gerekmektedir.

*çocuğun anne ve babası ayrı ise çocuğun velayeti olan ebeveyn pasaport çıkartabilir.

* Çocuğun anne veya babasından birinin yabancı uyruklu olması durumunda yabancı uyruklu olanın noterden vekaletname vermesi gerekmektedir.

* Evlilik dışı olan çocukların işlemlerinde anne muvafakatı  gerekmektedir. Mahkeme kararı ile babanın velayet alması durumunda baba muvaffakatı gerekmektedir.

*Mahsurlu (kısıtlı zihinsel engelliler) için mahkemece atanmış olan vasi kararı ile noterden veya  bizzat gelerek verecekleri muvafakatname gereklidir.

*Vasi kararları 2 yıl geçerli olup 2yılda bir yenilenmesi gerekmektedir.

*Başvuru esnasında yukarıda belirtilen belgelerin dışında belge istenmesi, eksik belge ile başvuru yapılmasına rağmen hizmetin belirtilen sürede tamamlanmaması veya yukarıdaki tabloda bazı hizmetlerin bulunmadığının tespiti durumunda ilk müracaat yerine başvurunuz.

 *Yapılacak işlemlerde tereddüte düşülmesi halinde Yenimahalle İlçe Emniyet Müdürlüğünün 0312 354 85 00 nolu telefonu aranarak 1450 nolu dahili  hattan bilgi alabilirsiniz.

 

 

 • e-türkiye
 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • UTSAS Sempozyumu
 • KGYS
 • Foto Filim
 • BİMER
 • İçişleri Bakanlığı
 • Çocuklar Uluslararası Sempozyumu
 • Polis Radyosu