Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü
   
ÇEVİK KUVVET ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ  

Telefon : +90 (312) 303 60 55
Faks : +90 (312) 384 07 84
E-Posta : cevikkuvvet@ankara.pol.tr
Adres : Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü İskitler/Yenimahalle/ANKARA
   Çevik Kuvvet Şube Müdürlükleri; 1965 yılında Toplum Polisi olarak Adana, İstanbul, Ankara, Zonguldak ve İzmir'de kurulmuş daha sonra Emniyet Teşkilatı Kanunu'nun 2696 sayılı yazısı gereğince 10.01.1983 tarihinde Çevik Kuvvet Şube Müdürlükleri'ne dönüştürülmüştür. Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü, 1965'te Toplum Zabıta Müdürlüğü olarak kurulmuş, Hizmet alanında sonradan yapılan ek hizmet binalarıyla ve sosyal alan üniteleri ile birlikte Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne dönüştürülmüştür.


Ankara Emniyet Müdürlüğümüzün en aktif ve dinamik gücü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğümüz kanunlar çerçevesinde yapılan toplantı, gösteri ve yürüyüşlerde düzeni sağlaması, her türlü basın açıklaması, miting, açık-kapalı yer toplantıları, duruşma, yıkım, sportif faaliyetlerde katılımcıların korunması ve gerektiğinde toplumsal olaylara müdahale etmesi amacıyla Emniyet Teşkilatı bünyesinde oluşturulan özel bir polis birimidir.

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü diğer polis birimlerinden farklı olarak görev yaptığından dolayı teçhizatları da değişiklik göstermektedir. İfa edilen görevlerin durumuna göre Çevik Kuvvet Birimleri kask, kalkan, robocop, cop, fn 303 savunma tüfeği, göz yaşartıcı gazlar ve gaz maskelerini kullanmaya yetkilidir. Ayrıca toplumsal olaylarda olayın mahiyetine göre TOMA (toplumsal olaylara müdahale aracı) Panzer ve Shortland zırhlı araçları kullanılmaktadır.
Şube Müdürlüğü bünyesinde çalışan personel için belirli yaş sınırları öngörülmüş olup ortalama yaş diğer birimlere göre daha düşüktür. Belirli bir hizmet süresi olup dinamik ve aktif personel döngüsü sağlanmaktadır.

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğümüz Birlik Amirlikleri, Özel Tim Birlik Amirliği, Atlı Polis Grup Amirliği ve Kem Kısım Amirliği olarak hizmet vermektedir. Birliklerimiz; Eğitim Birliği, Nöbet Birliği, İzinli Birlik, Destek Birliği ve Gece Birliği olacak şekilde çalışma döngüsünü tamamlar.

Atlı Polis Grup Amirliği

Atlı Polis Grup Amirliğinin kuruluş amacı; toplumsal olaylara müdahale ve caydırıcılık esas teşkil etmektir. Bu amaç doğrultusunda binici ve atların eğitimi devam etmektedir. Atlı Polis Toplumsal Olayların yanı sıra Futbol maçlarında da etkili olarak kullanılmakta, Motorlu taşıtların girmesinin mümkün olmadığı yerlerde, milli parklar ve kırsal alanlarda önleyici zabıta hizmetini yürütmek ve zaman zaman yoğun meydanlarda devriye görevi yapmaktadırlar.Köpek Eğitim Merkezi

Köpek Eğitim Merkezi, Özel Tim Amirliği'ne bağlı olarak görev yapmaktadır. KEM Kısım Amirliğindeki kullanılan köpeklerin branş özelliği asayiş ve devriye üzerinedir. Kem eğitim metotları; temel itaat, ileri itaat ve saldırganlık eğitimi olarak verilmektedir. Toplumsal olayların yanı sıra Futbol maçlarında da köpeklerden etkili bir şekilde istifade edilmektedir.


  • Kurumsal E-Posta
  • Polis Radyosu
  • Polsan
  • Polis Eşleri Kaynaşma-Yardımlaşma Derneği
  • İçişleri Bakanlığı
  • KGYS