Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Hırsızlık Olaylarına Yönelik Operasyona İlişkin Basın Duyurusu
 
ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

BASIN BÜLTENİ
  09 HAZİRAN 2017

 

Hırsızlık Olaylarına Yönelik Operasyona İlişkin Basın Duyurusu

2017 yılı Nisan-Mayıs aylarında özellikle Yenimahalle, Çankaya ve Etimesgut ilçelerinde iş yerlerinden salam, sucuk, tavuk gibi market malzemesi; inşaat işlerinde kullanılan matkap, hilti, spriral taşı, kaynak makinası vb. hırdavat malzemesi; elektrikli el aletleri, kablo gibi eşyaların çalınması olayları ile ilgili Hırsızlık Büro Amirliği ekiplerince yapılan araştırmalar ve güvenlik kamerası görüntülerinin incelenmesi neticesinde, belirtilen olayların beyaz renkli farklı iki marka oto ile gerçekleştirildiği belirlenmiştir. 

Sözü edilen hırsızlık olaylarının şüpheli H.İ. tarafından kiralanan otolar kullanılarak beş şüpheli şahıs tarafından gerçekleştirildiği anlaşılmıştır. Şahısların bazı olaylarda araçlara çalıntı plaka taktıkları, 21 ayrı iş yerinden hırsızlık olayını gerçekleştirdikleri, bu olayların ikisinde çalıntı plaka kullandıkları tespit edilmiştir.

Şüpheli H.İ., B.Ş ve suça sürüklenen çocuk E.E., olayda kullandıkları oto ile yakalanmıştır.

Şüphelilerin hırsızlık olaylarında, kiralık oto kullandıkları, yüzlerine maske taktıkları, bir tanesinin pompalı tabir edilen tüfekle dışarda gözcülük yaptığı, diğer şüphelilerin kapı kilitlerini veya kepenklerini levye vb. aletlerle kırarak iş yerlerine girdikleri, maddi değer taşıyan ne varsa çaldıkları tespit edilmiştir. 

Şüpheli H.İ.’nin işlem yapılan dosyalar haricinde, biri trafik güvenliğini tehlikeye sokmak, diğeri otodan hırsızlık olmak üzere iki ayrı suç kaydının olduğu, mahkemece aranmadığı tespit edilmiştir.

Şüpheli B.Ş.’nin işlem yapılan dosyalar haricinde, ikisi hakaret-tehdit olmak üzere 6 ayrı suç (iş yerinden hırsızlık,  kayıp şahıs, oto hırsızlığı, trafik güvenliğini tehlikeye sokma) kaydının bulunduğu, mahkemece aranmadığı tespit edilmiştir.

Suça sürüklenen çocuk E.E.’nin işlem yapılan dosyalar haricinde, kasten yaralama, hakaret, açıktan hırsızlık olmak üzere üç ayrı suç kaydının olduğu, mahkemece aranmadığı tespit edilmiştir.

H.İ., B.Ş. ve E.E. 01.06.2017 günü adli makamlara sevk edilmiştir. B.Ş. adli kontrol kararı ile serbest bırakılmış, H.İ. ve E.E.  tutuklanmıştır.  

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
    ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü
 
 
Tel : 0(312) 303 63 44   Faks:0 312 384 07 99 E-Posta: basinhalklailiskiler@ankara.pol.tr
 
 
  • Kurumsal E-Posta
  • Polis Radyosu
  • Polsan
  • Polis Eşleri Kaynaşma-Yardımlaşma Derneği
  • UPEM
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • KGYS