Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
“Emniyet Silahıyla Cinayet” Başlıklı Habere İlişkin Basın Açıklaması
 
ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

BASIN BÜLTENİ
  09 HAZİRAN 2017

 

"Emniyet Silahıyla Cinayet" Başlıklı Habere İlişkin Basın Açıklaması

8 Haziran 2017 günü Hürriyet Gazetesi’nde “Emniyet Silahıyla Cinayet” başlıklı haber konusunda tespit edilen hususlar aşağıda belirtilmiştir. 

15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan olayların darbe girişimi olduğunun anlaşılması üzerine, İl Emniyet Müdürümüz Sayın Mahmut Karaaslan, darbecilere hızlı ve etkin karşı koyulmasını sağlamak amacıyla, sorumluları beklenmeden Müdürlüğümüzün silah depolarının kapılarının kırılarak uzun namlulu silahların ve mühimmatının personele dağıtılması talimatını vermiştir. Bu talimat doğrultusunda sadece Müdürlüğümüz mensuplarına personelin kimliği kontrol edildikten sonra yazılı olarak zimmet kaydı tutulmaksızın silah-mühimmat dağıtımı yapılmıştır. Müdürlüğümüz deposunda bulunan silahlara ilave olarak Emniyet Genel Müdürlüğü’nden kamyon ile gönderilen silah ve mühimmatta aynı yöntemle dağıtılmıştır. 

Dağıtım işlemleri, uçak, helikopter ve zırhlı araçların silahlı saldırıları altında; elektrikleri kesilmiş, su boruları patladığı için su dolan alanlarda yapılmıştır. Bu durum, tutanaklarla tespit edilmiştir. 

16.07.2016 günü 16.30 ve 17.00 saatleri arasında tanzim edilen tutanaklarda dağıtım işlemi Müdürlüğümüz mensuplarına kimlik kontrolü yapılarak yapılmıştır.

Darbe kalkışmasının engellenmesinden sonra personele dağıtılan silahlar toplanmıştır. Yapılan sayımda 1 adet MP-5 silahının kayıp olduğu anlaşılmıştır. Bu durum tutanakla tespit edilerek ülke genelinde aranması için ilgili birimler bilgilendirilmiştir. 

21.09.2016 tarihli Birgün Gazetesi’nde “15 Temmuz’da Emniyet Sivillere Silah Dağıttı mı” başlıklı haberi üzerine, sivillere silah dağıtılmadığı Ankara Valiliği ve Müdürlüğümüz web sitelerinde kamuoyuna açıklanmıştır. 

Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu’nun aynı içerikli soru önergesine 27.10.2016; Batman Milletvekili Saadet Becerikli’nin soru önergesine ise 20.04.2017 tarihli cevabi yazılarda 15 Temmuz’da sivillere silah dağıtılmadığı tekraren bildirilmiştir.

8 Haziran 2017 tarihli Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan habere konu olan cinayetin şüphelisi Mustafa Maraş’ın Çubuk İlçe Jandarma Komutanlığı’na verdiği ifadede “ben olayda kullandığım otomatik silahı Türkiye çapında meydana gelen 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Ankara İlinde meydana gelen olaylar esnasında emniyet tarafından dağıtıldığını bildiğim bir kamyondan temin ettim.” şeklinde beyanı bulunmaktadır. 

Bu silahın MP-5 makinalı tabanca olduğu iddia edilmekle beraber, soruşturmayı yapan Jandarma görevlilerince günümüze kadar şüphelinin sakladığını iddia ettiği yerde bulunamadığı anlaşılmıştır.

15 Temmuz 2016 günü Emniyet Teşkilatı mensuplarına dağıtılıp, henüz bulunamayan silahlar arasında sadece bir (1) adet MP-5 makinalı tabanca bulunmaktadır. Bu silahın, darbe kalkışmasına karşı koyulmasında şehit olan Emniyet Amiri Cüneyt Bursa’nın şehit olduğu esnada yanında bulunduğu 25.07.2016 tarihli tutanak ile tespit edilmiştir. 

15 Temmuz gecesi Müdürlüğü’müzden alındığı iddia edilen ve 30.07.2016 tarihinde Çubuk ilçesinde bir cinayette kullanıldığı belirtilen MP-5 makineli tabanca henüz bulunamadığından; şüpheli Mustafa MARAŞ tarafından kullanıldığı iddia edilen cinayet silahı ile Şehit Emniyet Amiri Cüneyt Bursa’nın şehit olduğu sırada yanında olan ve henüz bulanamayan MP-5 makineli tabancanın aynı silah olduğu tespit edilememiştir.

Daha önce çeşitli vesilelerle birçok kez 15 Temmuz 2016 gecesi Müdürlüğümüz tarafından sivil vatandaşlara silah dağıtılmadığına ilişkin açıklamaları teyiden aynı hususun bir kez daha açıklamasında fayda görülmüştür. 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

    ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü
 
 
Tel : 0(312) 303 63 44   Faks:0 312 384 07 99 E-Posta: basinhalklailiskiler@ankara.pol.tr
 
 
  • Kurumsal E-Posta
  • Polis Radyosu
  • Polsan
  • Polis Eşleri Kaynaşma-Yardımlaşma Derneği
  • UPEM
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • KGYS